Jak ubierać się do pracy latem?

Jak ubierać się do pracy latem?

Lato… słońce, plaża, wakacje; niestety, nie przez cały letni sezon możemy pozwolić sobie na błogie nicnierobienie i związany z tym luz. Jeśli dodatkowo pracujemy w miejscu, gdzie obowiązuje określony dress code, stajemy przed wyzwaniem: w jaki sposób  ubrać się stosownie, a jednocześnie nie dostać udaru cieplnego w tych wszystkich rajstopach, marynarkach i zakrytych butach. Jak zatem skompletować odpowiednią garderobę na lato w pracy? Jakich tkanin i jakich zasad powinnyśmy się trzymać?

Po pierwsze, wymogi formalne

W zależności od tego, gdzie pracujemy, możemy spotkać się z rozmaitymi wymogami dotyczącymi naszego stroju; jeżeli np. reprezentujemy urząd, będą nas obowiązywać nieco bardziej restrykcyjne zasady niż w przypadku, gdy pracujemy w tzw. back office, gdzie raczej nie spotykamy klientów. Pracodawca ma prawo wymagać od nas schludnego i odpowiedniego stroju, szczególnie, jeśli przeznacza na ten cel specjalne dodatki do naszej wypłaty (co, niestety, nie zdarza się często).

Po drugie, złoty środek

Pomiędzy sztywną garsonką i szpilkami do nieba, a zwiewną hippisowską koszulką, jest jeszcze całe spektrum możliwości. Jeśli nawet nasz szef nie narzuca nam sztywnych norm dotyczących wyglądu, warto trzymać się złotego środka dostępnych nam opcji i wybrać styl, który można by określić jako business casual  – czyli dość elegancko, ale na pewno nie sztywno. W naszym business casual na pewno nie znajdą się elementy, które zwyczajnie nie pasują do pracy, a więc plażowe klapeczki, szorty, ubrania eksponujące ramiona, biust i pępek oraz spódniczki mini. Co zatem wpisuje się w ten trend? Wszystko pozostałe: dowolna (poza mini) długość spódnicy, dowolny styl spodni, dowolny top czy marynarka, a nawet sweterek.

Uwaga na materiał

Tym, na co tak naprawdę powinnyśmy zwrócić uwagę, jest nie tyle krój ubrania, ile jego materiał. Nawet w przypadku, gdy mamy w pracy klimatyzację, warto postawić na takie tkaniny, które pozwolą nam latem nie rozpłynąć się z gorąca i pod koniec dnia wciąż wyglądać schludnie – a naprawdę, nie ma nic eleganckiego w przepoconej koszulce, przyklejonej do pleców. Najlepiej więc postawić na tkaniny naturalne, takie, jak len, bawełna, wiskoza, wełna czy modal. Jak ognia natomiast należy unikać poliestru i poliamidu – chyba, że występuje on jako dodatek.

Co na nogi?

Mimo, iż większość z nas wykonuje pracę w pozycji siedzącej i naszych nóg zza biurka zwyczajnie nie widać, niektóre firmy mają ściśle określone zasady co do rajstop i zakrytych palców. Faktem jest, że gołe nogi nie prezentują się zbyt elegancko, więc w pracy najbezpieczniej będzie postawić na bardzo cienkie rajstopy lub pończochy (8 lub 10 den). Ciekawą alternatywą są też rajstopy w sprayu, chociaż ich „nakładanie” wymaga pewnej wprawy. Warto też zwrócić uwagę na buty – najbardziej optymalnym rozwiązaniem na lato będą takie, które zakrywają palce i piętę, co rozwiąże odwieczny dylemat odkrytych palców a jednocześnie sprawi, że nasze stopy będą mieć jakąś wentylację.   

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *