Kurtka w góry – jak wybrać ?

Kurtka w góry – jak wybrać ?

Jeżeli lubisz wędrówki górskie i terenowe to wiesz, że wybór sprzętu i garderoby nie jest łatwy, tym bardziej jeśli nie dysponuje się nieograniczonym budżetem i chce się kupić coś dobrego w przyzwoitej cenie. Kurtka jest jedną z większych trudności – musi być nieprzemakalna, wiatroszczelna, lekka, oddychająca, dobrze skrojona, wygodna i taka, która nada się do wędrówki zarówno deszczową, chłodną już jesienią, jak i w gorące letnie i słoneczne dni. Gdy pomysli się o tych wszystkich – ważnych przecież aspektach to okazuje się, że zakup kurtki to istny „orzech do zgryzienia”.

Oceń swoje możliwości.

Niestety – kurtek na wszystkie możliwe sytuacje i okazje nie ma, i takich się nie kupi. Aby nasz wybór był jak najbardziej trafiony najlepiej usiąść i zastanowić się nad swoimi możliwościami jeśli chodzi o wędrówki górskie, oraz planami na najbliższe miesiące, lata. Dobrze jest również przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenia i to jak wygląda nasza aktywność jak do tej pory. Gdy to wszystko już wiemy i pełne rozpoznanie mamy za sobą to na pewno wiemy też kiedy głównie jeździmy w góry jeśli są to okresy stosunkowo ciepłe i bezśnieżne – w moim przypadku wiosna, lato jesień, to możemy wyeliminować kurtki z membraną, softshel też może okazać się za ciepły w przypadku wędrówek np. letnich, tak więc warstwę ocieplającą można mieć pod zwykła wiatrówką – polar, bielizne termo aktywną, tshirt – w zależności od pory roku, temperatury i potrzeby.

Wiatrówka – dobrym wyborem.

Kurtka typu wiatrówka nadaje się na każdą porę roku, a to czy będzie nam ciepło zalezy od tego co ubierzemy pod nią, w lato wystarczy koszulka z krótkim rękawem, zimą ochroni nas od wiatru a ciepło da bielizna termiczna i polar pod spodem.
Wiatrówka jak sama nazwa mówi ochroni nas przed wiatrem ale w góry trzeba zabrać ze sobą również coś przeciwdeszczowego. Co prawda rzadko zdarzają mi się podczas wędrówek ulewne deszcze, ale warto być przygotowanym.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *